fbpx

3 złote zasady zielonego biura

W utrzymaniu zrównoważonego biura pomoże nam zasada 3xR - reduce, reuse, recycle.

Biuro jest dla wielu osób drugim domem. Spędzamy w nim znaczną część naszego życia. Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w biurze okazuje się równie istotne, jak dbanie o środowisko w domu. Zrównoważone biuro zaczyna się od przemyślanej strategii zakupowej – najlepiej u lokalnych dostawców. Pozostanie zrównoważone, jeśli będziemy pamiętać o zasadzie 3xR – reduce, reuse, recycle. Jak to wygląda w praktyce?

  1. Redukuj

Przystępując do zakupu elementów wyposażenia biura często zdarza się, że nasze wymagania są o wiele większe niż rzeczywiste zapotrzebowanie. Stąd, warto czasami odróżnić co jest zachcianką, a co prawdziwą potrzebą. Tendencja do kupowania zbyt dużej ilości rzeczy jest dość powszechna, nawet w miejscach, gdzie każdą złotówkę przed wydaniem ogląda się kilka razy. Przykładem może być wyposażenie kuchni: lodówki, czajniki elektryczne, zmywarki. Głównym celem tych sprzętów w biurze jest jak najbardziej efektywna obsługa użytkowników, w jak najkrótszym czasie i z użyciem jak najmniejszej ilości zasobów. Czajnik z podgrzewanym dnem pozwoli na przykład ugotować małą ilość wody. Lodówka nie będzie potrzebowała komory zamrażalnika i może mieć ustawioną relatywnie wysoką temperaturę. Zmywarka powinna działać w trybie eko i niskich temperaturach. Jeżeli kuchnia jest jednocześnie jadalnią – warto zwrócić uwagę czy hałas generowany przez sprzęt AGD nie jest zbyt uciążliwy, żeby umożliwić pracownikom chwilę ciszy i wytchnienia.

  1. Wykorzystaj ponownie

Jeżeli nie możemy z czegoś zrezygnować warto zastanowić się, czy nie jesteśmy w stanie wykorzystać ponownie rzeczy, które już mamy. Ta zasada ma odniesienie szczególnie podczas adaptacji nowego biura, kiedy używane wcześniej urządzenia są wymieniane na nowe, a samo biuro podlega gruntownej przebudowie. W przypadku prac adaptacyjnych warto się pokusić o analizę jak wykorzystać zastane zasoby, lub czy istnieją elementy, które możemy przenieść ze starej lokalizacji.

Jeżeli potrzeby wizerunkowe i praktyczne wymagają całkowitej wymiany urządzeń na nowe, warto poszukać chętnych na stare i niepotrzebne meble i urządzenia. Pozwoli to innym na zmniejszenie ich potrzeb, a urządzenia zostaną wykorzystane ponownie. Dotyczy to również mebli, zieleni, niektórych elementów wykończeniowych etc.

  1. Przetwórz

Jeżeli nie jesteśmy w stanie ani z czegoś zrezygnować, ani wykorzystać ponownie, warto przemyśleć wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu. Wielu producentów posiada w ofercie produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu – od papieru do drukarek, długopisów i materiałów biurowych aż do mebli, izolacji, wykładzin, czy materiałów konstrukcyjnych. Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Takie produkty cieszą się coraz większą popularnością i coraz łatwiej uzyskać informacje z czego dokładnie są wykonane.

Kupując produkty z materiałów pochodzących z recyklingu zmniejszamy zapotrzebowanie na surowce pierwotne. Promowanie takich rozwiązań ma ogromne znaczenie. Jeszcze kilka lat temu producenci nie oferowali zbyt wielu ekologicznych alternatyw dla konwencjonalnych produktów. Obecnie w zasadzie każdy produkt może mieć swój ekologiczny zamiennik. Dzięki takim praktykom znacznie zmniejszamy negatywny wpływ na środowisko i zapotrzebowanie na surowce pierwotne.