Andrzej Gutowski związany jest z rynkiem nieruchomości komercyjnych od ponad ośmiu lat. Przed dołączeniem do Colliers pełnił funkcję zarządcy centrów handlowych. Obecnie wykorzystuje doświadczenie zarządcy nieruchomości w pracy w zespole Green Building Advisory. Doradza klientom w kwestii zrównoważonej budowy i utrzymania obiektów oraz prowadzi certyfikacje w systemach WELL, BREEAM i LEED, zarówno dla obiektów istniejących, jak i projektowanych. Posiada tytuły WELL AP, LEED AP oraz BREEAM International Assessor.
Systemy certyfikacji BREEAM i LEED zmieniły polskie biurowce. Teraz przyszedł czas na certyfikat WELL. Czy oznacza to rewolucję w projektowaniu?
Przed stworzeniem systemu WELL nie było podobnego zestawu wytycznych funkcjonowania budynków. Tak kompleksowego i obejmującego różne aspekty funkcjonowania nieruchomości, z myślą o jednym celu: dobrym samopoczuciu użytkowników.
Do zdobycia i utrzymania certyfikatu WELL nie wystarczy dobry projekt budynku. Równie ważne jest jego codzienne funkcjonowanie.
W systemie certyfikacji WELL budynki oceniane są pod kątem ich wpływu na zdrowie i samopoczucie korzystających z nich ludzi.
Czyli co warto wiedzieć na temat certyfikacji nieruchomości.
Czy certyfikowanie powierzchni handlowej stanie się wkrótce standardem?
Czy nadszedł już czas na certyfikaty dla powierzchni magazynowych i produkcyjnych?
W utrzymaniu zrównoważonego biura pomoże nam zasada 3xR - reduce, reuse, recycle.
W Polsce jest już 357 budynków posiadających certyfikat bądź precertyfikat w systemach BREEAM i LEED
Uzyskanie certyfikatu to wstęp do pracy nad kształtowaniem postaw użytkowników biura
Ekologiczny certyfikat zapewnia najemcy wiele korzyści, ale nakłada też obowiązki
Charakterystyczny zapach nowego biura zdradza, że w powietrzu znajdują się lotne związki organiczne