fbpx

Biophilic design w Twoim biurze

Czy warto wprowadzać elementy natury do środowiska pracy?

Czym jest biofilia?

Na to pojęcie składają się dwa słowa: BIO – życie oraz starogreckie słowo PHILIA – przyjaźń, wrażliwość. Biofilia to miłość do życia i potrzeba kontaktu człowieka z naturą. Określa ona biologiczną potrzebę kontaktu z naturą na mentalnych i socjalnych poziomach, a jej efekty możemy odczuć w naszej własnej produktywności, relacjach socjalnych i tzw. well-being. Człowiek od urodzenia posiada ciągły kontakt ze środowiskiem naturalnym co powoduje, że naturalnie wytwarza on reakcję na samą naturę czy elementy nawiązujące do niej. Przez większą część dnia pracownik biurowy jest otoczony akustycznymi sufitami mineralnymi, wykładzinami, laminowanymi plastikowymi powierzchniami, malowanymi ścianami w konstrukcji lekkiej czy ścianami szklanymi. Dlatego też, cieszy każda chwila umożliwiająca kontakt z naturą w ciągu dnia: szybki spacer po parku, lunch na świeżym powietrzu czy wyjście do pobliskiej kawiarni po napój na wynos, pomimo bardzo dobrej kawy serwowanej w biurze.

Obniżone ciśnienie, większa kreatywność.

Biophilic design wprowadza do każdego rodzaju środowiska pracy naturę. Wprowadza ją z zewnątrz w przestrzenie zamknięte po to, by zaspokoić potrzebę obcowania z naturą, by wytworzyć to uczucie, które nam towarzyszy kiedy jesteśmy z nią połączeni. Kontakt taki sprawia, że jesteśmy spokojniejsi, mniej zestresowani, bardziej kreatywni i produktywni. Poprawia też nasze ogólne samopoczucie i witalność. W ostatnich latach powstało wiele badań, które udowadniają, że spacer w parku, obcowanie ze zwierzętami czy zieleń w miejscu pracy obniża ciśnienie tętnicze czy poziom kortyzolu.

(…) Kojąco na organizm człowieka działa szum drzew, śpiew ptaków i zieleń. Będąc w lesie, człowiek mimowolnie wtapia się w rytm natury, której jest cząstką. (Pietrzak-Zawadka, J., Zawadka, J., Forest therapy jako forma turystyki zdrowotnej, Ekonomia i Środowisko 2015 | nr 4 | 199—209)

Dadvand Payam wraz z zespołem w 2015 roku przeprowadził badanie w Barcelonie, angażując prawie 2,6 tysiąca dzieci z 36 szkół podstawowych. Badacze obserwowali okolicę szkół, przestrzeń na trasie dzieci do szkoły oraz okolicę domów pod kątem ilości koron drzew we wszystkich tych strefach. Odkryli, że w szkołach, które miały największą ilość zieleni i drzewostanu następował największy rozwój poznawczy u dzieci.

Dadvand_najem.ca

Źródło wykresu: Dadvand et al., 2015, Green spaces and cognitive development in primary schoolchildren, www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1503402112

Naturalne analogie w naszych wnętrzach.

Biofilia nie jest nowym pomysłem. Od dawna do wnętrz biurowych wprowadza się  produkty nawiązujące do naturalnych form, kolorów czy struktur. Od naturalnych fornirów przez  podwieszane sufity produkowane z drewnianych włókien z widoczną  strukturą, po wykładziny dywanowe czy PCV, które nie tylko kolorystyką, ale też i wzorem oraz efektem 3D nawiązują do naturalnych form, które możemy znaleźć wokół nas. Według polskich norm  stanowisko pracy musi mieć dostęp do światła dziennego. Przestrzeń za oknem jest niezwykle ważna. Sama od czasu do czasu chętnie odrywam wzrok od monitora zerkając na zewnątrz, zatrzymując się na chwilę w zamyśleniu, wracając do komputera z nowym pomysłem lub zagubionym słowem. To wszystko czysta magia natury, widoku otaczającej nas przestrzeni.

Przekształcanie istniejącej lub nowej przestrzeni pracy w środowisko gdzie biofilia jest obecna musi być od początku odpowiednio zaplanowane. Projektant i najemca muszą wspólnie wyselekcjonować rozwiązania, które należy wprowadzić do przestrzeni, aby otrzymać konkretne i pożądane efekty. Bill Browning wraz z zespołem Terrapin Bright Green opisał 14 wzorów – „14 Patterns of Biophilic Design” – które identyfikują wzory znalezione w naturze z dowiedzionymi korzyściami zdrowotnymi. Browning podzielił wzory na 3 główne kategorie: Natura w przestrzeni – bezpośrednie przywołania natury w przestrzeni, Naturalne analogie – pośrednie przywołania nie biologicznych aspektów przestrzeni, Natura przestrzeni – przestrzenne konfiguracje w naturze.

W biophilic design nie chodzi tylko o światło dzienne, widok z okna,postawienie rośliny na biurku i pomalowanie ściany na zielono, chociaż już te drobne zabiegi dają rezultaty. Idea ta obejmuje wiele różnych psychologicznych aspektów związanych z przestrzenią biura, chociażby budowanie poczucia bezpieczeństwa czy odkrywanie otaczającego nas środowiska.

Projektując nowoczesną przestrzeń biurową warto opierać się na tych wzorcach, aby stworzyć przemyślane i odpowiednio dobrane dla najemcy środowisko pracy.