fbpx

Biuro szyte na miarę BPO

Centra usług wspólnych, chcąc walczyć o pracowników, muszą im zapewnić komfortowe i atrakcyjne miejsce pracy.

Jeszcze kilka lat temu firmy z sektora BPO ze względu na dużą ilość pracowników chętniej wynajmowały tańsze biura położone często w peryferyjnych dzielnicach. Dziś, kiedy panuje rynek pracownika, lokalizacja biura stanowi jeden z ważniejszych czynników branych pod uwagę przez osoby szukające zatrudnienia. Liczy się zarówno łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, jak i bezpośrednie otoczenie budynku. Wzrost świadomości, że biuro stało się ważnym atutem w walce o pracownika, spowodował że gros firm z sektora BPO lokuje swoje siedziby w centrum miasta, nawet jeśli wiąże się to z większymi kosztami najmu.

Wygodne biuro

Równie istotna jak lokalizacja biura jest jakość powierzchni oraz budynku, w którym się znajduje. Coraz więcej najemców z sektora BPO zwraca uwagę, czy budynek jest ekologiczny. Duże znaczenie ma też sam wygląd i wielkość przestrzeni przeznaczonej do pracy. Niegdyś firmy starały się maksymalnie optymalizować zajmowaną powierzchnię. Dziś na osobę przypada średnio 12 mkw. biura, czyli o 4 mkw. więcej niż jeszcze kilka lat temu.

Zgodnie z zasadami workplace innovation w biurze przyjaznym pracownikowi powinny znajdować się różne strefy – odpowiednio duża i estetyczna kuchnia umożliwiająca komfortowe spożywanie posiłków, specjalnie zaaranżowane i przygotowane strefy kawiarniane, gdzie z jednej strony pracownicy mogą w przyjemnej atmosferze napić się kawy, ale mogą też odbyć mniej oficjalne spotkanie z osobami spoza firmy, miejsce gdzie można porozmawiać przez telefon, nie przeszkadzając przy tym pozostałym współpracownikom, a także przestrzeń pozwalająca na chwilę odpoczynku i relaksu, czyli tzw. chill out room, który powoli staje się standardem, niezależnie od reprezentowanej przez firmę branży.

Nie tylko praca 

Biuro ma dziś stanowić nie tylko przyjazne miejsce pracy, ale także atrakcyjne miejsce do spędzania czasu po pracy. Stąd niezwykle istotna jest bliskość kawiarni, restauracji, sklepów czy różnego rodzaju punktów usługowych jak kluby fitness, pralnie czy salony kosmetyczne. W przypadku centrów usług wspólnych istotne jest, aby oferta znajdująca się w otoczeniu biura była dostosowana do profilu pracowników. Coraz częściej pojawiającym się rozwiązaniem, które pozwala się wyróżnić pracodawcom z branży BPO, jest przedszkole w tym samym budynku, w którym znajduje się biuro. Tego typu rozwiązania są na pewno przyszłością dla tego sektora.

Przy tak dynamicznym rozwoju nowoczesnych technologii jaki mamy dzisiaj , trudno przewidzieć, jak będzie wyglądało biuro idealne za kilka lat. Jedno jest pewne – będą pojawiały się nowe rozwiązania, które sprawią, że praca będzie coraz przyjemniejsza i łatwiejsza.

Więcej tekstów o idealnych biurach dla pracowników »