fbpx

Budynki z przeszłością

Zarządzanie zabytkowymi obiektami to wyjątkowe wyzwanie i okazja do zmierzenia się z ich historią.

Nieruchomości, które powstają w miejscu dawnych historycznych zabudowań dzielone są na te, które konserwator wpisuje na listę zabytków i te, które zabytkami nie są, ale w pewnym stopniu zostały objęte jego opieką. W zależności od tego, w której grupie się znajdą zarządca nieruchomości, musi się przygotować na różny zakres współpracy z konserwatorem zabytków.

Dobra opieka

Przykładem nieruchomości niewpisanej na listę zabytków, a objętej opieką konserwatora jest warszawski biurowiec Senator, znajdujący się u zbiegu ulicy Bielańskiej i alei Solidarności, którym zarządza Colliers. Biurowiec powstał w miejscu dawnej siedziby Banku Polskiego. Zachowana została w nim jedna z historycznych ścian, która została odrestaurowana oraz pozostałości fundamentów, które dziś można oglądać w lobby obiektu przez szklaną podłogę. Inwestor odtworzył również bryłę historycznego budynku. Z punktu widzenia zarządzania nieruchomoscią wiąże się to z koniecznością konsultowania wszystkich zmian w zewnętrznym wyglądzie biurowca ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków.

Historyczny budynek Banku Polskiego. Źródło: Colliers

Historyczny budynek Banku Polskiego. Źródło: Colliers

Ponieważ budynek ma charakter historyczny i jest kojarzony przez warszawiaków zarówno z Bankiem Polskim, jak i wydarzeniami rozgrywającymi się w tym miejscu w czasie drugiej wojny światowej, Powstania Warszawskiego, zadaniem zarządcy nieruchomości jest dbanie o to, aby zachował on swój wyjątkowy charakter. Lobby budynku jest wolne od reklam czy urządzeń nowej technologii, widocznych na pierwszy rzut oka. Ze względu na zachowanie i wyeksponowanie historycznych elementów w lobby, budynek cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony instytucji, chcących zorganizować w nim różnego rodzaju wydarzenia, takie jak gale wręczania prestiżowych nagród, koncerty, konferencje, jak również osób prywatnych,  chcących po prostu zwiedzić historyczne miejsce i poczuć jego klimat. Lobby budynku jest dostępne dla każdego. Dla zarządcy obsługa dziejących się w budynku eventów wiąże się z dodatkowymi działaniami, które w tradycyjnych biurowcach raczej nie mają miejsca i wymagają nieco innej organizacji codziennego życia obiektu. Zadaniem zarządcy jest przede wszystkim taka organizacja wszelkiego rodzaju wydarzeń w obiekcie, aby nie utrudniały one funkcjonowania najemcom i ich gościom.

Pełna zgoda

Innym przykładem budynku z wyjątkową historią jest CEDET, kiedyś Centralny Dom Towarowy, zlokalizowany przy ulicy Kruczej 50, kojarzony głównie jako flagowy sklep sieci Smyk. Jest to budynek wpisany na listę zabytków. Oznacza to, że zarządca i właściciel nieruchomości wszelkie działania w obiekcie muszą konsultować i ustalać z konserwatorem zabytków. Zarówno to co znajdzie się na elewacji budynku, jak i wewnątrz obiektu w głównym lobby, musi być zgodne z historycznym charakterem nieruchomości. Dzięki temu budynek ma dokładnie taki charakter, jaki miał zaraz po wybudowaniu w latach pięćdziesiątych. Budynek jest rozpoznawalny, ważny dla mieszkańców Warszawy, kojarzy się pozytywnie z minionymi czasami. Rolą zarządcy takiej nieruchomości jest dbanie o jej wizerunek – zachowanie spójności tego, co mamy dzisiaj z tym, co było kiedyś.

Biurowiec CEDET. Źródło: Colliers

Biurowiec CEDET. Źródło: Colliers

Konserwator nie ingeruje w modernizacje instalacji technicznych, z jego punktu widzenia istotna jest architektura – bryła budynku. To, co jest wyjątkowe i wyróżnia historyczne budynki spośród innych nieruchomości biurowych to z pewnością większe zainteresowanie ze strony wielu postronnych osób. O taki budynek trzeba dbać w szczególny sposób, niekoniecznie wdrażać wszystkie dostępne innowacje technologiczne, ale umiejętnie łączyć tradycję z nowoczesnością.

Tutaj posłuchasz podcastu o trendach w zarządzaniu nieruchomościami>>