fbpx

Dieta WELL

Do zdobycia i utrzymania certyfikatu WELL nie wystarczy dobry projekt budynku. Równie ważne jest jego codzienne funkcjonowanie.

Certyfikaty środowiskowe przyzwyczaiły inwestorów do oszczędzania energii, gospodarowania wodą, czy wykorzystywania zrównoważonych materiałów. Pomysłodawcy systemu WELL zajęli się tymi kwestiami co najwyżej marginalnie.
Całą uwagę poświęcili kwestiom tak ważnym dla komfortu pracowników, jak oświetlenie, wentylacja, akustyka, czy… jedzenie. Ten ostatni obszar został szczegółowo opisany, a zdobycie pozytywnej oceny wymaga spełnienia szeregu warunków, począwszy od etapu projektu, przez wyposażenie kuchni, aż po dobór dostępnych posiłków i napojów.

Zdrowa dieta w biurze

Pracownicza stołówka powinna oferować co najmniej dwa rodzaje owoców oraz dwa rodzaje niesmażonych warzyw. Kupujący powinni mieć dostęp do informacji o składzie posiłku, szczególnie do informacji o zawartości alergenów, barwników spożywczych, substancji zapachowych, konserwantów czy wzmacniaczy smaku. Ograniczenia dotyczą też zawartości cukru w sprzedawanych na powierzchni posiłkach i napojach – również w maszynach vendingowych. Z myślą o osobach cierpiących na alergie czy przebywające na diecie, menu powinno zawierać choć jedną potrawę bezglutenową, wegetariańską i wegańską, dania bez laktozy, orzeszków ziemnych, jaj, mleka. Oferowane posiłki powinny więc uwzględniać potrzeby i wymagania wszystkich grup pracowników.


Poza składem istotna jest też kaloryczność. Przynajmniej połowa przystawek powinna być dostępna w dwóch wariantach, pełnowymiarowym oraz pomniejszonym i tańszym. Mała porcja nie może mieć więcej niż 650 kcal. Wytyczne określają też sposób podania, definiują m.in. maksymalną średnicę talerza (25 cm) i pojemność misek (296 ml). To kolejny sposób na walkę z przejadaniem się. Ściśle określona powierzchnia i objętość naczyń zmniejszają ryzyko konsumpcji zbyt dużych porcji, dają też zamierzony efekt psychologiczny.

Przybory kuchenne

Certyfikacja WELL wskazuje standardy także w kwestiach nie związanych z samą żywnością. Określa m.in. dobór akcesoriów kuchennych – garnki, patelnie czy inne przybory kulinarne powinny być wykonane z materiałów naturalnych, takich jak: szkło, porcelana, stal nierdzewna. Pomysłodawcy tych ograniczeń podkreślają, że nawet materiały, które zazwyczaj są chemicznie stabilne, mogą wydzielać szkodliwe substancje pod wpływem promieniowania UV czy wysokiej temperatury.

W kuchni i jadalni

Wskazówki dotyczą także funkcjonowania samej kuchni, począwszy od sposobu przechowywania żywności, po zwymiarowanie miejsc do przechowywania posiłków przez użytkowników. Rekomendacje dotykają również lokalizacji kuchni w biurze, która powinna być położona w bliskim zasięgu wszystkich miejsc pracy oraz wskazuje minimalną prac ilość
dostępnych miejsc do siedzenia.

Choć nie wszystkie kryteria systemu WELL można wcielić w życie w każdym budynku, wskazywane rozwiązania zasługują na uwagę. Specjaliści WELL mogą wspomóc projektantów czy właścicieli budynków w analizie spełnienia wymagań systemu certyfikacji, wskazując możliwe do wdrożenia usprawnienia. Dzięki naukowej podstawie WELL umożliwia ominięcie wielu pułapek podczas urządzania i eksploatacji kuchni czy stołówek. W rezultacie funkcjonalną i komfortową przestrzeń można zaprojektować łatwiej, niż szukając rozwiązań na własną rękę.

Posłuchaj podcastu o zielonych biurach z udziałem tego eksperta>>