fbpx

Jak poprawić dobrostan pracowników – trend w strategiach ESG.

  • Kompleksowe strategie ESG organizacji obejmują zróżnicowane działania, ale w kontekście nieruchomości ich wdrożenie budzi wśród inwestorów wiele pytań.
  • Trendem, który – pod niebagatelnym wpływem pandemii – zyskał na znaczeniu w ostatnich latach, jest wsparcie dobrostanu pracowników.
  • Program kart sportowych to już za mało. Uzupełnieniem może być dostęp do cyfrowej platformy z ofertą dobrych praktyk z zakresu tzw. czterech filarów zdrowia: aktywności fizycznej, regeneracji i snu, zdrowia psychicznego oraz odpowiedniego odżywiania.

Pytanie nie brzmi: „czy warto”, tylko „czy stać nas na to, żeby nie mieć strategii ESG?”. Coraz powszechniejsza odpowiedź brzmi: „nie” –  przekonywał  Wojciech Hann podczas listopadowej debaty „Strategia redukcji emisji CO2 – zielona transformacja firm. Plany, priorytety i konieczne inwestycje”, zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”. Wtórują temu analitycy i inwestorzy. Strategie ESG stają się więc coraz ważniejszym czynnikiem w biznesie. Na drodze do ich upowszechnienia w branży nieruchomości leży jednak przeszkoda: brak ujednoliconych kryteriów oceny.

Potwierdza to opublikowany pod koniec 2021 roku raport Colliers „ESG: A Tipping Point”. Wnioski, które z niego płyną są jasne: na całym świecie dążenie do zrównoważonego rozwoju skutkuje znaczną niepewnością na rynku inwestycji w nieruchomości w kontekście dostosowania budynków do wytycznych ESG. Choć ogólnie sformułowane założenia strategii są jasne, potrzebne jest określenie przez ustawodawców pragmatycznych, możliwych do realizacji celów; sformułowanie spójnych standardów technicznych. Jak na razie nie ma ogólnie akceptowanego standardu w zakresie raportowania ESG, to zaś utrudnia – a wręcz uniemożliwia – porównywanie poszczególnych inwestycji czy formułowanie długofalowych planów.

Wellbeing jako element strategii ESG

Eksperci już od dawna proponują rozwiązania służące optymalizacji zużycia energii czy wpływu na środowisko naturalne w procesie eksploatacji obiektów. Jednak trendem, który – pod niebagatelnym wpływem pandemii – zyskał na znaczeniu w ostatnich latach jest wsparcie dobrostanu pracowników. Jest to aspekt, który z powodzeniem mogą wykorzystać właściciele budynków oraz najemcy przy planowaniu i wdrażaniu strategii ESG.

Dobrostan pracowników jest szeroko rozumiany i obejmuje m.in. troskę o ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Programy kart sportowych już nie wystarczają; w nowej rzeczywistości potrzebne są także inne, bardziej uniwersalne narzędzia. Jednym z nich jest cyfrowa platforma z treściami wspierającymi zdrowy styl życia, budowanie dobrych nawyków żywieniowych, dbanie o równowagę emocjonalną, regenerację i dobrostan mentalny.

Koordynator programu Wellbeing Polska, Radosław Kruczek podkreśla, że Program Wellbeing dla właścicieli biurowców i najemców w budynkach zarządzanych przez Colliers daje możliwość stworzenia podstawy profesjonalnego procesu wellbeing, na którym można rozwijać wsparcie swoich zespołów i menedżerów. W urozmaiconej miesięcznej agendzie znajdzie się ponad 18 działań w tym 14 na żywo z ekspertami różnych dziedzin profilaktyki zdrowia i praktycznego podejścia.

Zgodnie z ideą programu, oferta skierowana do pracowników powinna być zróżnicowana i dostępna „na wyciągnięcie ręki”. Różnorodność okazuje się być niezbędna, by poprawić dobrostan jak największej grupy pracowników, także tych, którzy nie korzystają z tradycyjnej oferty sportowej. Liczy się też łatwość korzystania z pakietu. Nie trzeba zapamiętywać haseł, rejestrować się w dziale kadr ani pamiętać o składkach.

Interesującą cechą oferty jest jej dostępność – choć niektóre usługi dostępne są tylko po zarezerwowaniu przez pracownika, znaczna część pakietu udostępniana jest wszystkim zainteresowanym, a więc na przykład rodzinie i znajomym użytkowników. Pozytywny wpływ programu nie ogranicza się więc wyłącznie do kręgu osób bezpośrednio korzystających z biura w konkretnym budynku; ale też sięgnąć może do znacznie szerszej społeczności , zgodnie ze strategia ESG, która powinna być prospołeczna.

Wymierna korzyść

Właściciele budynków, którzy zastanawiają się, jak wdrożyć strategię ESG w swoich nieruchomościach korzystając z Programu spełniają kryterium „S” czyli społecznej odpowiedzialności oraz zyskują wizerunkowo. Najemca korzystający z oferty poza powyższymi zyskuje również w sferach bardziej wymiernych, związanych z kondycja fizyczna i psychiczną swojej kadry. Dostęp do platformy oferowanej przez Colliers oraz Wellbeing jest znacznie tańszy niż typowe programy sportowe czy inne, popularne działania na rzecz dobrostanu. Pozwala to na stosunkowo łatwe poszerzenie oferty i zaproponowanie zespołowi dodatkowych korzyści.

Przeczytaj także: Jak wprowadzić nowy model pracy? Hybryda z perspektywy działu HR.