fbpx

Jednośladem do pracy – dlaczego warto wybrać rower?

Moda na zdrowy styl życia sprzyja rozwojowi publicznej infrastruktury rowerowej, jak i tej oferowanej przez budynki biurowe.

Stojaki rowerowe, które kiedyś były rzadkością dziś są absolutną koniecznością i oferuje je praktycznie każdy budynek. Pytania, które nasuwają się, to już nie o „czy”, tylko „ile” i „gdzie”. Zdarza się, że oprócz stojaków zewnętrznych, zlokalizowanych bezpośrednio przy wejściach do budynków, montowane są również wolnostojące, zadaszone rowerownie. Ponadto coraz więcej budynków decyduje się na montaż stojaków w garażu do których dostęp mają tylko ich pracownicy. Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem są chronione kontrolą dostępu rowerownie, które nierzadko wyposażone są również w system CCTV. W budynkach najbardziej „pro-rowerowych” liczba miejsc postojowych dla rowerów, sięga nawet połowy liczby miejsc parkingowych przeznaczonych dla samochodów.

Gdzie się przebrać?

Jeśli jest już gdzie pozostawić rower na terenie budynku, to kolejnym krokiem jest znalezienie miejsca, w którym można się przebrać  i odświeżyć. Coraz więcej budynków oferuje ogólnodostępne prysznice,  jako koedukacyjne kabiny lub z podziałem na damski i męski. Jeżeli w budynku jest dostępna powierzchnia, którą można przeznaczyć na ten cel, rekomendujemy instalację choć jednego prysznica, o który potencjalni najemcy pytają niemal podczas każdej wizyty w budynku biurowym.

Dodatkowo część budynków oferuje miejsca, w których można bezpiecznie przechować rzeczy. Zazwyczaj są to zamykane na kluczyk albo kod szafki,wynajmowane na stałe – przydzielone konkretnej firmie lub osobie, a czasem działają na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Ze względu na ograniczenia przestrzeni i wewnętrzne regulacje nie każdy budynek ma możliwość ich wstawienia.

A jak się zepsuje?

To, co cenią sobie nasi najemcy, to samoobsługowe stacje naprawy rowerów, w których można napompować koła, dokręcić siodełko i dokonać innych drobnych regulacji, bez konieczności wożenia własnych narzędzi. Coraz więcej budynków posiada takie stacje do dyspozycji najemców na zewnątrz budynku albo w garażu. Cieszą się one bardzo dużą popularnością. Cyklicznie organizowane są również serwisy rowerowe dla pracowników budynku, podczas których profesjonalna firma dokonuje przeglądu i regulacji roweru. Każdorazowo, kiedy organizujemy takie wydarzenie, lista chętnych zapełnia się błyskawicznie.

Dynamiczny rozwój „kultury rowerowej” w miastach stawia wyzwania zarządcom, istniejących budynków biurowych, których zadaniem jest dostosowanie obiektów do nowych standardów tak, aby zaspokoić potrzeby najemców podróżujących jednośladem.

Więcej tekstów o zarządzaniu nieruchomościami»