fbpx

Mamy wiedzę i nie wahamy się jej użyć!

Dlaczego warto korzystać z usług zewnętrznych doradców ds. nieruchomości.

Dlaczego warto korzystać z usług doradcy? Z takim pytaniem mierzył się pewnie niejeden manager, rozważając czy warto posiłkować się wiedzą zewnętrznych specjalistów. Z mojego doświadczenia zawodowego i z obserwacji rynku wiem, że poszukiwanie nieruchomości komercyjnej „na własną rękę” może się okazać o wiele bardziej kosztowne i długotrwałe niż ten sam proces prowadzony przy wsparciu doradcy. Dlaczego?

Efekt skali

Zewnętrzni doradcy pracują na co dzień z wieloma partnerami, ze wszystkimi dostawcami powierzchni dzięki czemu mają większe możliwości negocjacyjne. Efekt skali daje im możliwość uzyskania korzystniejszych stawek najmu, niż mogliby wynegocjować najlepsi specjaliści od zakupów z danej firmy.

Czas działania

Dzięki kontaktom i ciągłej współpracy z partnerami biznesowymi doradcy doskonale orientują się w meandrach rynku, mają dostęp do najświeższych informacji, znają niuanse i realia branży. To się sprawdza, gdy trzeba przeprowadzić transakcję ad hoc. Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy najemca ma nadpodaż powierzchni, którą chętnie podnajmie. Doradca w takim przypadku może szybko pozyskać chętnego na daną powierzchnię.

Znajomość trendów

Rynek jest niezwykle dynamiczny. To, co dziś jest na topie, za rok może być passe. Biorąc udział w dziesiątkach negocjacji, profesjonalni doradcy obserwują zjawiska i trendy rynkowe. Wiedzą, co, oprócz korzystnych warunków finansowych, można u danego kontrahenta dodatkowo uzyskać, np. bardziej elastyczne warunki umowy czy wygodniejsze okresy wypowiedzenia umów.

Synergia

Znając dobrze uczestników rynku, profesjonalny doradca jest w stanie stworzyć dodatkowy efekt synergii w postaci skojarzenia partnerów biznesowych. Przykładem może być sytuacja, gdy klient końcowy nie chce zajmować się własną logistyką. Wówczas doradca pomaga wybrać operatora – firmę logistyczną, która może przejąć powierzchnię i świadczyć usługi klientowi końcowemu.

Wiedza

Dzięki bieżącej znajomości rynku, doradcy mają wiedzę o planowanych inwestycjach, które jeszcze nie zostały oficjalnie ogłoszone, ale już szukają przyszłych najemców. Dzieląc się wiedzą ze swoimi partnerami biznesowymi doradca zapewnia swoim klientom możliwość dynamicznego realizowania planów rozwojowych. Taka wiedza może też uchronić klienta przez nietrafionym wyborem lokalizacji.

Sprawne negocjacje

Wypracowane relacje z właścicielami obiektów sprawiają, że zawodowy doradca wie, jak negocjować optymalne dla klienta rozwiązania. Zna warunki na jakich dany właściciel podpisuje umowy, dzięki czemu potrafi doradzić najemcy w sprawie konkretnych zapisów i wskazać ważne punkty wymagające ponownej negocjacji.

To tylko niektóre zalety korzystania z pomocy doradcy podczas poszukiwania nieruchomości na wynajem lub w celu jej zakupu. Nawet największe firmy logistyczne, operujące na setkach tysięcy metrów, w których pracują najlepsi negocjatorzy i specjaliści od sprzedaży, korzystają ze wsparcia przy poszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji i negocjowaniu umów najmu. Na pewnym etapie działalności firmy nie mogą sobie już pozwolić na nietrafione decyzje biznesowe. Rocznie reprezentujemy firmy, które łącznie wynajmują ok. pół miliona mkw. powierzchni magazynowych.