W ostatnich latach zwrot ku zrównoważonemu rozwoju i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że obiekty handlowe stają się coraz bardziej zielone. Właściciele i deweloperzy centrów handlowych oraz sklepów zaczynają dostrzegać korzyści płynące ze stosowania ekologicznych rozwiązań, zarówno w wymiarze środowiskowym, jak i ekonomicznym.
Rośnie zapotrzebowanie na obiekty handlowe o niższym zużyciu energii i niższym wpływie na środowisko. Przedstawiamy najważniejsze trendy w tej dziedzinie:
1. Odnawialne źródła energii – coraz więcej obiektów handlowych decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych czy innych systemów pozwalających na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Pozwala to nie tylko na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, ale także na obniżenie kosztów operacyjnych.
2. Efektywność energetyczna – stosowanie nowoczesnych technologii, takich jak inteligentne systemy zarządzania energią czy oświetlenie LED, pozwala na ograniczenie zużycia energii, co przekłada się na niższe rachunki. Często również same budynki są projektowane tak, aby maksymalnie wykorzystać naturalne oświetlenie i wentylację.
3. Odpowiedzialna gospodarka odpadami – podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie ilości produkowanych odpadów oraz segregacje śmieci to już standard w wielu placówkach handlowych. Spółki coraz częściej edukują swoich klientów w kwestiach ekologicznych oraz stawiają na wymianę tradycyjnych opakowań na te o mniejszym wpływie na środowisko.
4. Żywe ściany i dachy zielone – wprowadzanie roślinności do wnętrz oraz na elewacjach budynków to nie tylko estetyczny dodatek, ale także sposób na poprawę jakości powietrza oraz izolacji termicznej obiektów, co wpływa na niższe koszty ogrzewania i chłodzenia.
5. Strategie transportowe – środki publiczne, stacje rowerowe czy carpooling – deweloperzy coraz częściej starają się wspierać ekologiczne środki transportu poprzez likwidację barier dla osób korzystających z nich oraz promocje związane z przyjaznym dla środowiska dojazdem do centrum handlowego.
Zrównoważony rozwój przestaje być określany jedynie mianem trendu, a staje się codzienną rzeczywistością wielu firm. Coraz większa liczba obiektów handlowych o zielonym charakterze pokazuje, że dbanie o środowisko to również świetny sposób na budowanie wizerunku i przyciąganie klientów. W miarę jak rośnie wiedza i świadomość ekologiczna społeczeństwa, trend ten będzie się prawdopodobnie jeszcze bardziej nasilać, wpływając na sposób planowania, budowy i zarządzania obiektami handlowymi.
W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi przywiązuje się do ekologii i zdrowego stylu życia. Nie tylko indywidualni konsumenci podejmują decyzje mające na celu dbałość o środowisko, ale także duże przedsiębiorstwa i właściciele obiektów handlowych. Z roku na rok możemy zaobserwować rosnącą „zieleń” w centrach handlowych i innych obiektach komercyjnych.
Czym jest zrównoważony rozwój w kontekście obiektów handlowych? Przede wszystkim chodzi o funkcjonowanie takich obiektów w sposób przyjazny dla środowiska. Obejmuje to między innymi stosowanie rozwiązań energetycznych pozwalających na ograniczenie zużycia energii, recykling odpadów oraz promowanie ekologicznych produktów i usług.
Czytaj również: “Jak centra handlowe wpłynęły na nasze życie?”
Stosowanie energooszczędnych rozwiązań w centrach handlowych ma szczególne znaczenie dla ochrony środowiska. Dotyczy to między innymi stosowania lamp LED oraz systemów zarządzania energetycznego umożliwiających automatyzację pracy urządzeń, takich jak klimatyzacja czy oświetlenie. Coraz częściej także inwestuje się w panele słoneczne mające za zadanie w pełni zaspokoić potrzeby energetyczne obiektów.
Na terenie obiektów handlowych zaczęły pojawiać się również rośliny, które pełnią nie tylko funkcje ozdobne, ale również wpływają na czystość powietrza oraz mają pozytywny wpływ na samopoczucie klientów. Coraz większa liczba centrów handlowych i sklepów przyjmuje zasady zrównoważonego rozwoju, angażując się w działania na rzecz ochrony środowiska oraz promocję aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.
Podczas konstrukcji nowych obiektów handlowych coraz powszechniej stosuje się materiały pochodzące z recyklingu lub mające niski wpływ na środowisko. Dzięki temu zmniejsza się ilość odpadów powstających podczas budowy, a jednocześnie budynki mogą uzyskać certyfikaty świadczące o ich ekologicznym charakterze.
W komunikacji z klientami coraz więcej uwagi przywiązuje się do aspektu ekologicznego. Konsumenci są motywowani do korzystania z eko-torczy czy wykonywania mniejszej ilości zakupów, ale za to bardziej przemyślanych. Promowane są także lokalne produkty pozwalające zmniejszyć negatywny wpływ transportu towarowego na środowisko.
Nie sposób przecenić zalet związanych ze zwiększeniem ekologiczności obiektów handlowych. Im bardziej zielona jest ich infrastruktura i oferowane produkty oraz usług, tym lepiej dla naszego zdrowia i kondycji środowiska. Dla przedsiębiorstw również ma to pozytywne skutki, gdyż ekologiczne praktyki przyciągają klientów, którzy są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających z nieprawidłowego gospodarowania zasobami naturalnymi.
W świecie, w którym dbałość o środowisko jest coraz bardziej istotna, obiekty handlowe, które chcą trwać na rynku i cieszyć się dużym zainteresowaniem klientów, muszą dostosować się do wyjątkowych otaczających nas warunków. Czas pokazał, że ochrona środowiska nie musi wiązać się z rezygnacją z wygód i możliwości rozwoju biznesu – wręcz przeciwnie, może być jednym z głównych filarów rozwoju nowoczesnych przedsiębiorstw handlowych.