fbpx

Polskie miasta regionalne silne jak nigdy!

Biurowy trend wzrostowy w miastach regionalnych stał się faktem. Wolumen wynajętej nowoczesnej powierzchni biurowej sukcesywnie rośnie czwarty rok z rzędu. Wśród miast regionalnych najmocniejszą pozycję mają dziś Kraków, Wrocław, Trójmiasto (Gdańsk i Gdynia) oraz Poznań. Stolica małopolski trafiła nawet do pierwszej dziesiątki prestiżowego rankingu Tholons TOP 100 Outsourcing Destinations.

Ranking od lat zdominowany jest przez miasta azjatyckie, tymczasem Kraków okazał się bardziej atrakcyjny niż m.in. Pekin i Shanghai, o Warszawie nie wspominając. Stolica Polski w edycji 2016, po sporym awansie zajęła 25 miejsce, Wrocław 58. Miasta regionalne skutecznie przyciągają do siebie usługi o charakterze wspierającym np. w zakresie obsługi HR, księgowej czy zamówień i zakupów.

Łatwiej o pracowników

Wzrost popytu na powierzchnię biurową w miastach regionalnych, to w dużej mierze zasługa zmian na rynku pracy, jakie dokonały się w ostatniej dekadzie. Jeszcze kilka lat temu młodzi i wykształceni ludzie albo wyjeżdżali za pracą za granicę, albo do Warszawy. Tymczasem coraz więcej osób zostaje w miastach regionalnych, gdzie np. wcześniej studiowali. W rezultacie zwiększa się dostępność wykształconych absolwentów ze znajomością języków obcych, podstawowych zagadnień finansowo-księgowych czy informatycznych, które są poszukiwane przez nowoczesne centra usług dla biznesu.

Infrastrukturalny skok

Miasta regionalne inwestują w nowoczesną infrastrukturę, poprawiając dostępność komunikacyjną. Wzrost inwestycji biurowych w najwyższej klasie A jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie najemców i inwestorów zagranicznych.

Nowe obiekty są efektywne kosztowo przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości pod względem standardów energetycznych, użytkowych i bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko samego wykonania budynków, ale również projektowania przestrzeni biurowej jako przyjaznego środowiska pracy.

Dobre relacje i jeszcze lepsze perspektywy

Niebagatelne znaczenie dla rozwoju rynku biurowego w miastach regionalnych mają relacje z inwestorami i deweloperami. Stolice wojewódzkie nie żałują wysiłków, również finansowych, żeby skutecznie przyciągać nowych inwestorów.

Centrale firm lokują się głównie w stolicy, ale tzw. back office śmiało przenoszą do tańszych miast regionalnych. Nie uszło to uwadze czołowych nieruchomościowych funduszy inwestycyjnych. Jeszcze kilka lat temu w obawie przed małą płynnością, fundusze szerokim łukiem omijały miasta regionalne. Dziś to już nieaktualne. Wiele funduszy inwestuje dziś w nieruchomości biurowe poza Warszawą, co jest rezultatem zwiększonej podaży wysokiej jakości produktów inwestycyjnych – nowoczesnych biurowców klasy A w miastach regionalnych w ostatnich latach.