fbpx

Śpiewać każdy może. A nawet powinien!

Chór to miejsce, które poprzez sztukę pozwala na rozwój wielu umiejętności przydatnych w codziennym życiu – także zawodowym.

Podczas firmowego ogniska pracownicy Colliers wpadli na pomysł założenia chóru. Od pomysłu do realizacji nie upłynęło wiele czasu. Niedługo minie rok, jak co tydzień w poniedziałek, w jednej z sal konferencyjnych Colliers, kilkunastu pasjonatów spotyka się by ćwiczyć śpiew.

Chór Colliers zrodził się z pasji i chęci nauki śpiewania. Śmiało można powiedzieć, że jest to fenomen, który nie ma sobie równych. Nietrudno dziś znaleźć w firmach drużyny piłki nożnej, koszykówki czy zapalonych biegaczy, ale eksperymentalnego chóru, złożonego z osób, które wcześniej nie miały do czynienia z profesjonalnym muzykowaniem, nie ma nigdzie.

Od podstaw

Poziom umiejętności wokalnych osób dorosłych, które nigdy nie uczyły się śpiewać, często jest zbliżony do umiejętności dzieci, które w szkole podstawowej zaczynają swoją przygodę ze śpiewem. Dlatego metody pracy z jednymi i drugimi są bardzo podobne. Zaczyna się od nauki czystego  śpiewania. Jeśli ta umiejętność zostanie opanowana, kolejnym krokiem jest nauka śpiewania z podziałem na głosy. I tak krok po kroku przechodzi się kolejne etapy. Każdy z pracowników Colliers ma swój własny cel i swoje marzenia związane ze śpiewem. Także chór jako całość wyznacza sobie cele, które będą się zmieniać wraz z nabywaniem kolejnych umiejętności. W tamtym roku celem chórzystów było przygotowanie piosenki „Jingle Bells”, jej profesjonalne nagranie i nakręcenie teledysku. W dalszych planach są występy na zjazdach chórów, udział w festiwalach i wspólne muzykowanie z innymi
grupami wokalnymi.

Nieocenione korzyści

Co tygodniowe próby chóru Colliers trwają około dwóch godzin. Wymagają one dużego skupienia i składają się z wielu elementów – nie tylko z samego śpiewania, ale także ćwiczeń rytmicznych, oddechowych, rozwijających głos, relaksacyjnych, aktywnego używania oddechu i wielu, wielu innych. Każda próba jest inna od poprzedniej, ale za każdym razem zajęcia są bardzo intensywne. Chór Colliers to nie tylko miejsce, w którym pracownicy realizują swoje pasje i uczą się śpiewać. To miejsce, które poprzez sztukę pozwala na rozwój wielu umiejętności przydatnych w codziennym życiu – także zawodowym. Lista korzyści jakie niesie ze sobą śpiew i udział w zajęciach chóru jest bardzo długa. Przede wszystkim tworzy się niezwykłe poczucie wspólnoty. Nie ma znaczenie jakie ktoś zajmuje stanowisko w firmie, bo jeśli chodzi o umiejętności wokalne to wszyscy mają podobne doświadczenie i podczas próby są sobie równi. Śpiewanie w chórze jest to jednocześnie nauka pracy zespołowej, jak i bycia solistą. To też pogłębianie zdolności słuchania innych – każdy musi zdać sobie sprawę, że jego głos nie jest najważniejszy, ale z drugiej strony, kiedy go zabraknie to chór traci harmonię.

Poza wszystkimi umiejętnościami technicznymi chórzyści rozwijają także swoją pamięć, doskonalą umiejętność skupienia, wystąpień publicznych, przełamują lęk przed oceną innych ludzi. Wokół śpiewania jest bardzo dużo pozytywnych aspektów, z których często nie zdajemy sobie sprawy. A śpiewać może każdy, kto ma zdrowy słuch i zdrowe gardło. Kwestią ćwiczeń pozostaje, aby ten śpiew był coraz piękniejszy.

Czytaj więcej w kategorii Lifestyle>>