fbpx

Szukasz magazynu? Sprawdź sąsiada!

4 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoich magazynowych sąsiadach

Większość najemców powierzchni magazynowych uważa, że najważniejszymi czynnikami, które należy brać pod uwagę przy wyborze obiektu to: lokalizacja, cena i jego standard. Ale jest jeszcze jeden czynnik, o którym nie można zapominać – sąsiedztwo.

Sprawdzenie jaki profil mają firmy z najbliższego sąsiedztwa (w samej hali magazynowej lub w najbliższym jej otoczeniu) lub jakie firmy mogą pojawić się w najbliższym czasie wydaje się kluczową sprawą. Dla części najemców wystarczają zapewnienia właściciela, że nie planuje wynajmu powierzchni firmom, które mogą być uciążliwymi sąsiadami. Czasem jednak zdarza się, że najemcy wymagają od właściciela odpowiedniej gwarancji o sąsiedztwie zapisanej w umowie. Nie jest to złe rozwiązanie.

Poniżej kilka porad dotyczących sąsiedztwa, które warto wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy najmu.

Po pierwsze: sprawdź sąsiada za ścianą 

Większość nowoczesnych powierzchni magazynowych znajduje się w dużych parkach logistycznych, w budynkach typu „big box”. Warto zauważyć, że każda tego typu hala może pomieścić nawet kilkunastu najemców. Tymczasem przekrój działalności najemców jest ogromny: począwszy od firm logistycznych, przez farmaceutyczne, spożywcze czy chemiczne. Oznacza to,  że za ścianą u sąsiada może być wszystko: od opon po przyprawy, aż do chemikaliów – intensywny zapach tego typu towarów może wypełnić całą halę.

Część najemców to firmy produkcyjne, których obecność w hali magazynowej wymaga wielu zmian i usprawnień. Ale ich działalność może być także uciążliwa dla najbliżej położonych sąsiadów. Wystarczy wspomnieć hałas jaki może generować linia produkcyjna.

Po drugie: sprawdź kto i za co płaci 

Oprócz uciążliwości związanej z przechowywanymi towarami mogą także pojawić się problemy związane ze specyfikacją techniczną samego budynku. Standardem w nowoczesnych magazynach są oddzielne liczniki mediów dla poszczególnych części hali. Pozwala to na indywidualną kontrolę wydatków związanych np. z ogrzewaniem. Gdy składowane produkty nie wymagają wysokiej temperatury, a na magazynie nie ma stałej pracy ludzi, firmy decydują się na utrzymanie minimalnej temperatury obniżając tym samym koszty ogrzewania. Zdarza się jednak, że ogrzewanie rozliczane jest proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni, a wydzielenia pomiędzy najemcami nie są pełne (często poszczególne części hali magazynowej oddzielone są po prostu siatką lub ścianą sięgającą tylko do pewnej wysokości). W takiej sytuacji niezmiernie ważne jest ustalenie preferencji grzewczych sąsiadów.

Po trzecie: sprawdź sąsiadów w parku logistycznym 

Ustalenie jaką działalność prowadzi nasz bezpośredni sąsiad jest jak widać bardzo istotne. Ale nie możemy zapomnieć o innych użytkownikach kompleksu magazynowego: bardzo często budynek, w którym będziemy wynajmować powierzchnię magazynową znajduje się w dużym parku logistycznym . W takim przypadku należy zwrócić uwagę na sąsiedztwo w innych budynkach. Dlaczego to istotne? Może się bowiem okazać, że najemca znajdujący się w innej części parku generuje ogromny ruch samochodów ciężarowych. To może paraliżować ruch wewnętrzny i w efekcie utrudnić działalność innych najemców. Kłopotliwe mogą być również firmy, które prowadzą sprzedaż detaliczną i są odwiedzane przez wielu klientów. Można się wtedy spodziewać problemów z wewnętrznymi miejscami parkingowymi oraz bezpieczeństwem

(w takim przypadku warto sprawdzić w jaki sposób prowadzona jest ewidencja odwiedzających park magazynowy, warto też dowiedzieć się czy w związku z tym nie zdarzały się na jego terenie kradzieże).

Po czwarte: sprawdź sąsiedztwo samego parku logistycznego 

I wreszcie ostatnia sprawa to samo sąsiedztwo parku magazynowego. Warto dowiedzieć się czy w okolicy hal magazynowych znajdują się inne obiekty mogące generować duży ruch. Jest to o tyle istotne, że położony w pobliżu konkurencyjny park magazynowy bądź firma produkcyjna może generować na tyle duży ruch, że na pobliskich drogach zaczną tworzyć się korki. Poza tym parki magazynowe i logistyczne najczęściej położone są w miejscach położonych z dala od zabudowy mieszkaniowej. W pobliżu mogą więc znajdować się uciążliwe zakłady: np. oczyszczalnia ścieków lub wysypisko bądź spalarnia śmieci, które generują nieprzyjemne zapachy. Warto pamiętać, że nie o każdej porze będą one wyczuwalne.